İslam Gündemi
Aramaya Dön
🟠 ŞÜPHELİ (MUSHBOOH)

e322

Lesitin

Diğer İsimleri:LecithinLesitinSoy LecithinSoya Lesitini

Bu Madde Nedir?

Çikolatanın homojen kalmasını sağlayan, su ve yağın ayrışmasını önleyen yaygın bir emülgatördür. Genellikle soyadan elde edilir ancak yumurta veya hayvansal yağlardan da üretilebilir.

Vegan / Vejetaryen mi?

"Soya Lesitini" veya "Ayçiçek Lesitini" yazıyorsa Vegandır.

Fetva Kurulları Ne Diyor?

Soya veya ayçiçeğinden üretildiği (Bitkisel Lesitin) biliniyorsa %100 Helaldir. Ancak kaynağı belirtilmemişse hayvansal (domuz dahil) olma ihtimali nedeniyle Şüpheli (Mushbooh) kabul edilir.

Hangi Gıdalarda Bulunur?

Çikolatalar, margarinler, mayonez, fırıncılık ürünleri.